Duris atveria Žiežmarių sinagoga

2021-09-15

Vilnius

2021 m. rugsėjo 17 d. Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė ir Kaišiadorių miesto savivaldybė kviečia į restauruotą Žiežmarių sinagogą.

XIX a. antroje pusėje pastatyta Žiežmarių sinagoga – viena iš unikalių tokio tipo medinio paveldo objektų Europos mastu, ji pradėta tvarkyti 2016 m. Kadaise Lietuvoje medinių sinagogų buvo apie 150, o dabar liko tik keliolika (iš Europoje išlikusių medinių sinagogų Lietuvoje jų skaičius yra didžiausias). Žiežmarių sinagoga – antroji Lietuvoje restauruota ir veikloms pritaikyta medinė sinagoga (pirmoji – Pakruojyje, po restauracijos atidaryta 2017 m.).

Lietuvoje išlikusios medinės sinagogos yra unikalūs kultūros paveldo objektai visos Europos mastu. Po didelio gaisro 1920 metais atstatyta ir per karus bei sovietmetį išlikusi medinė Žiežmarių sinagoga atveria duris 2021 m. didžiųjų žydų rudens švenčių laikotarpiu.

Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus atidarymo išvakarėse dalijasi prisiminimais:

„Labai gerai prisimenu Žiežmarių sinagogos sutvarkymo projekto gimimo pradžią. Nors ir nebuvo lengva, bet džiaugiamės, kad neišsigandome ir atkakliai siekėme savo tikslo. Mūsų idėją prikelti visos Lietuvos istorijai svarbų kultūros paveldo objektą palaikė ne tiktai Kultūros paveldo departamentas, Lietuvos žydų bendruomenė, bet ir dauguma vietos gyventojų. Labai jiems už tai dėkojame. Didžiuojamės Kaišiadorių krašte turėdami išsaugotą ir atgimusią Žiežmarių sinagogą, kurią lanko tiek užsienio turistai, tiek ir vietos gyventojai. Atnaujinta sinagoga ne tiktai puošia miestą, bet yra ir gyvas liudijimas, primenantis apie beveik 500 metų čia gyvenusią gausią žydų bendruomenę, kuri buvo žiauriai sunaikinta ir kurios negalime užmiršti, jeigu norime žinoti savo miesto istoriją.”

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky džiaugiasi:  ,,Taip sėkmingai vyko Sinagogos atnaujinimo darbai, svarbiausia, užsimezgė puikus ryšys su Kaišiadorių rajono bendruomene, su kuria toliau bus vystomi nauji projektai, organizuojami renginiai  aplink šį unikalų pastatą…“

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė Europos žydų kultūros dienų kontekste rengia jau antruosius #ŽydiškusPašnekesius šį kartą iš Žiežmarių, kur jau rugsėjo 17 d. kalbėsime apie žydų paveldo įveiklinimą bei vietos bendruomenės santykį su sinagoga, iš naujo atrandamą žydų kultūrą ir tradicijas.

Žiežmarių sinagoga – Holokausto liudininkė. Žiežmarių žydai sušaudyti 1941 m. rugpjūčio pabaigoje. Prieš egzekuciją nemažai jų buvo laikomi uždaryti  sinagogoje.  Čia buvo suvežti  nužudytųjų daiktai.

Po karo Žiežmariuose žydų beveik nebeliko, o unikali sinagoga buvo paversta sandėliu. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, avarinės būklės pastatas buvo sugrąžintas Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenei, kuri 2015 m. perdavė jį panaudai Kaišiadorių rajono savivaldybei su tikslu sinagogą restauruoti ir panaudoti vietos bendruomenės švietimo, kultūros bei viešiems turizmo poreikiams.

Sinagogos tyrimus, projekto rengimą bei tvarkybos darbus finansavo Lietuvos Respublika (per Kultūros paveldo departamentą) ir Kaišiadorių rajono savivaldybė. Pinigais bei konsultacijomis taip pat prisidėjo ir Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė. Sinagogą pavyko išsaugoti iki restauravimo tik kelių aktyvių vietinių Žiežmarių gyventojų dėka – jie išvalė nuo sovietmečio likusias šiukšles, užkalė nenaudojamo pastato langus, palydėdavo besidominčius.

Atkurtame sinagogos pastate vyks edukacinės programos, koncertai, filmų peržiūros, parodos, seminarai ir amatų dirbtuvėlės.

#ŽydiškusPašnekesius kviečiame stebėti Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės socialiniuose tinkluose.

Pokalbį moderuoja Martynas Užpelkis, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės paveldo ekspertas.

Dalyvauja:
– Faina Kukliansky, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė pirmininkė,
– Vytenis Tomkus, Kaišiadorių miesto savivaldybės meras,
– Diana Varnaitė, paveldosaugininkė, istorikė, Lietuvos respublikos vyriausybė patarėja,
– Olijardas Lukoševičius, Kaišiadorių muziejaus direktorius,
– Aivaras Jonyka, ,,Meno sienos“ VšĮ vadovas.

14:00  – Žiežmarių sinagogos atidarymas, sveikinimai
15:00 – 16:30 #ŽydiškiPašnekesiai

Apie Žiežmarių sinagogą:  

https://www.facebook.com/ZiezmariuKulturosCentras/photos/?tab=album&album_id=3589579771114503

https://kulturosic.lrv.lt/lt/naujienos/sutvarkyta-ziezmariu-sinagoga-pretenduoja-tapti-nauju-kulturos-centru

Renginio anonsas: https://www.facebook.com/events/388060629362566 

Europos žydų kultūros dienos 2021: https://jewisheritage.org/european-days

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Panašūs įrašai